Od sedmi stupňů Celsia směrem dolů letní pneumatiky začínají tvrdnout a přestávají být při trakci a brzdění tak účinné jako zimní pneumatiky. Teplotní hranice, kde je z hlediska opotřebování vhodné začít používat zimní pneumatiky, se různí. Někdo tvrdí, že to je sedm stupňů Celsia. Podle jiných teorií to je už od deseti stupňů.
Zimní pneumatiky se sjíždí v teple rychleji než letní, jejich ceny jsou ale zhruba shodné. Aby řidič v přechodných období prodělal, musel by absolvovat dlouhé cesty a ujet mnoho kilometrů. Po dobu, co budete mít na voze namontované zimní pneumatiky, zůstanou Vaše letní pneumatiky uskladněné v pneuservisu nebo někde doma a proto je nebudete mezi tím opotřebovávat. Zimní pneumatiky nejsou investicí navíc, jen dočasně deponované finanční prostředky. Navíc v tomto přechodném období kdy v noci a ráno teploty klesají k nule se zimní pneumatiky rozhodně vyplatí.
Zimní pneumatiky umožnují lepší záběr na sněhu a ledu, lepší stabilitu při průjezdu zatáček, vyšší adhezi i na suchých vozovkách a co je nejdůležitější podstatně kratší brzdnou dráhu.