Při výběru sněhových řetězů je nutné znát přesný rozměr pneumatik, na které je chce majitel vozu nasazovat.
Důležité jsou všechny tři základní údaje – šířka pneumatiky, výška profilu i průměr celé pneumatiky. Je třeba znát například celý následující rozměr: 195/65 15. V manuálu k vašemu vozidlu zkontrolujte, zda neobsahuje žádné varování před použitím sněhových řetězů. Často se stává že vozidlo je vybaveno větším rozměrem kol a sněhové řetězy je možné použít pouze pro základní rozměr určený pro dané vozidlo, popř. je možnost použití určitým rozměrem kola limitována.
Řetězy je vhodné ponechat v zavazadlovém prostou po celou zimu. Nikdy nemůžete s jistotou vědět, kdy přijdou vhod. Praktickým doplňkem k řetězům bývají rukavice. Neméně důležité je před zimou vyzkoušet jejich nasazení v garáži nebo třeba na parkovišti před domem nanečisto.
Důležitou pomůckou bývá návod dodaný spolu s řetězy, zvláště pokud není s obyčejného papíru, který se při kontaktu se sněhem rozpadne.
Řetězy nasazujte vždy na hnací nápravu. U vozidel 4x4 se vyplatí zkontrolovat doporučení výrobce. Nasazování řetězů by mělo probíhat, pokud to podmínky dovolují, mimo silnici.
Když se nasazení zdaří, doporučují výrobci řetězů po ujetí 50 metrů zastavit a zkontrolovat, zda jsou dobře napnuté. Do podběhů vozu by řetězy narážet neměly. Jízda s nasazenými řetězy nesmí být větší než 45 až 50 km/h.
A kdy řetězy z kol sundat? Jakmile se stav vozovky zlepší, aby se řetězy nepoškodily. U vozidel s předním náhonem lze řetězy demontovat snadněji při natočení předních kol.
Po demontáži z vozidla odstraňte z řetězů sníh a nečistoty a uložte je zpět do obalu. Doma je vhodné řetězy důkladně omýt vodou. Před uložením do obalu je nechejte pořádně oschnout.
Pravidelně kontrolujte rovnoměrné opotřebení řetězů. Jejich otáčením docílíte dvojnásobné životnosti a tím i hospodárnosti. Řetězy, u kterých je ojetá více než polovina průměru článku, již nejsou vhodné k dalšímu používání.
Na trhu je k dispozici několik typů sněhových řetězů:

Celoobvodové sněhové řetězy
Rychloupínací sněhové řetězy